Zigana Köyü Gümüşhane

Gümüşhane şehrine bağlı Torul ilçesinde bulunan Zigana, tabiatın en yeşil tonlarını sunan ve turizmin önemli beldelerinden biridir. Zigana Köyü Gümüşhane sınırları içerisinde doğal bir anfi tiyatro görünümündedir. Zığana veya Ziğana olarak bilinen köyün adı, Rumcadan gelir. ‘’Geçit’’ anlamına gelen Zigana, Doğu Karadeniz kültürüne bağlıdır.

Zigana Köyü’nde eğitim ve kültür düzeyi oldukça yüksektir. Türkiye ortalamasına göre çok sayıda yüksek okul mezunu olan köy halkı, Zigana’nın yerel geçim kaynağı, ticari veya tarım özellikleri gibi faktörlerin olmaması nedeniyle yerel halk; okumaya, eğitime ve kültürel gelişime yönelmiştir.

Zigana Köyü Gümüşhane Gezilecek Yerler

Zigana, şehirlerarası kültür turlarında ziyaret edilen, Karadeniz’in özel köylerinden biridir. Limni Krater Gölü, her yıl Zigana’ya binlerce turistin gelmesini sağlıyor. Gümüşhane’de bulunan 18 gölden iki tanesi Zigana Köyü sınırları içerisindedir. Limni Gölü ve Kuzu Gölü, doğanın en şık manzaralarını sunuyor.

Saronay Yaylası, Zigana Köyü’nün özel gezilecek alanlarından biridir. Yüksek oksijen muhteviyatı ve klima niteliğindeki havası ile yaylanın tüm güzelliklerini sunuyor. 1700 rakımlı Saranoy Yaylası, Torul kültür turlarının önemli duraklarından biridir.

Zigana Doğal Parkı ve Zigana Kayak Merkezi, Doğu Karadeniz’in görülmeye değer alanlarındandır. Torul’un Trabzon’a olan yakın konumu nedeni ile çevrede çok sayıda gezilecek alan sunulur.

Zigana Yaylası

Zigana Köyü Gümüşhane ili sınırlarında bulunan yayla, doğal Karadeniz evlerinin bulunduğu ve iklimin en muazzam hissedilebileceği alanlardan biridir. Trabzon- Gümüşhane karayolunun 50. Km’sinde yer alır. Yayla çiçekleri, kır bitkileri, organik sebze ve meyvelerin yetiştirildiği, farklı türdeki ağaçlar ve bitki örtüsünün doyasıya yaşanabileceği Zigana Yaylası, konaklama seçenekleri ile huzur dolu bir tatil seçeneği sunuyor.

Zigana Köyü Ulaşım

Tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan Zigana, Trabzon- Erzurum ve İran karayolu üzerinden 3 km batı yöne kaydırılmıştır. Güzergah nedeniyle 89 yılında yapılan değişiklik itibariyle, yeni karayolu Karadeniz ve Doğu Karadeniz’in sık kullanılan ve her mevsim yolun açık tutulduğu bir güzergaha sahiptir.

Zigana Tüneli ve Torul ilçesinden tüm köy ve yerleşim birimlerine ulaşım bulunuyor. Zigana Dağı Geçidi, Limni Gölü, Tivorun Ormanı, Karaca Mağarası, Moskobiya gibi tüm köylere kolay ulaşım sağlanıyor.

Load More Related Articles
Comments are closed.