Valla Kanyonu Kastamonu

Valla Kanyonu Kastamonu il sınırları içerisinde yer alan ve Dünya’nın en derin ikinci kanyonu olma özelliğine sahiptir. Serin suları ile 800 metre derinlik veren Valla Kanyonu, tatilciler ve maceracılar için en ilgi çeken tatil planı yerleriden biridir.

Devekanı Çayı’nda bulunan Valla Kanyonu 12 km uzunluğundadır. Kanyonun oluşumu ise binlerce yılda tamamlanmış ve günümüzdeki halini almıştır. Küre Dağları’nda hediye olan Valla Kanyonu, Karadeniz Cide’ye kadar ulaşır.

Valla Kanyonu Kastamonu

Derinliği ile cazibe sunan kanyon, kaya duvarları ile de yüksek yapı özelliklerini sunar. Kanyon boyunca farklı yüksekliklerde sıralanan kaya duvarları, kimi kısımlarda 1.200 m üzerindedir.

Kanyona ulaşmak için yaklaşık 1.5 km yürümek gereklidir. Muratbaşı Köyü mevkiinde bulunan Valla Kanyonu, Kastamonu şehir merkezine ortalama 100 km mesafede yer alır. Pınarbaşı ilçesi bu bölgeye yakın olduğu için konaklama alternatifleri değerlendirilebilir. Kanyon sadece gezinti için olup, konaklama seçenekleri mevcut değildir.

Valla Kanyonu, 2 farklı parkur sunuyor. Rafting için profesyonellik ya da en azından tecrübe gerektiren bir alandır. Kanyonun yapısı ve kaya özellikleri nedeniyle, resmi izinlerle rafting veya benzeri su aktiviteleri yapılabiliyor. Uluslararası popülerliğe sahip olan Kastamonu’nun gizemli kanyonunun diğer parkuru ise doğa severler için dizayn edilmiştir.

Bol bol fotoğraf çekebilir, tabiatın cömert sunumlarında güzellikleri yaşayabilirsiniz. Kanyonda çeşitli şenlikler ile doğa sporları ve etkinlikler yapılmaktadır. Tüm etkinliklere katılım için Jandarmaya katılımcı listesi verilerek, etkinlik sağlanabiliyor. Dünya’nın en derin ikinci kanyonu olması ve yapısı nedeniyle can güvenliği sağlaması, Jandarma desteğiyle yapılıyor.

Valla Kanyonu Tarihçesi

Valla Kanyonu Kastamonu şehrinin son yıllarda keşfedilen özel bir turizm merkezidir. Pınarbaşı ilçe sınırlarında bulunan kanyon, Roma ve Bizans dönemlerinden bu yana yerleşim yerleri olarak kullanılmaktadır.

Kanyonun bağlı olduğu ilçe; Gasgaslar, Kimmerler, Pontuslar, çobarlar gibi çok sayıda medeniyete yerleşim birimi olmuş ardından 1460 yıllarında Osmanlı’ya katılmıştır.

Tarihi kalıntıları ve kültürel özellikleri bakımından oldukça zengin olan bölge, Ilgarini Mağarası, Hacet Kayası, Kurt Girmez Tepesi, Kedi Kayası gibi doğal güzellikler sunar. Ayrıca; Kızkayası ve Bizans Hamamı ile keşfedilmeye değer bir bölgedir.

Load More Related Articles
Comments are closed.