Kuyucak Köyü Lavanta Bahçesi Isparta

Kuyucak Köyü lavanta bahçesi Isparta, Keçiborlu ilçesinde yer alıyor. Türkiye’de lavanta üretiminin yaklaşık %93’ü Kuyucak Köyü’nde yetiştirilen lavantalar ile sağlanıyor. Bölge halkının ve civar bölgelerin temel geçim kaynağı lavanta üretimidir.

Kuyucak Köyü’nün lavanta üretim serüveni, tamamen rastgele olasılığıyla başlamıştır. Kurak, verimsiz ve boş arazilere, sırf boş kaldığı için ‘’öylesine ‘’ ekilen lavantaların çoğalması, bereketlenip 3.000 hektar alana yayılması ile başlamıştır.

Mis Kokulu Lavanta Bahçeleri

Köyün tüm arsa ve arazilerinde lavanta üretimi yapılır. Köy nüfusu sürekli yaşayan 90 kişi ve 150 haneden ibarettir. Fakat muazzam lavanta kokularını almak için köye seyahat gerçekleştiren doğa meraklıları ile talep oldukça yüksektir.

Isparta lavanta bahçesi, Haziran ve Temmuz ayları arasında muazzam eflatun renklerin ve mor rengin muhteşem güzelliği ile mis kokular sunuyor. Kimya ve kozmetikten, tıp ve ilaç sanayi gibi pek çok alanda kullanılan lavantalar, Kuyucak Köyü verimliliğiyle imal ediliyor.

Kuyucak Köyü Lavanta Üretimi

Lavanta Balı, Isparta Kuyucak Köyü’nün en büyük kazanımlarından biridir. Yalnızca Keçiborlu- Kuyucak Köyü’nde yetiştiriciliği yapılan lavanta balı, muazzam tadı, hafif ve şahane aroması ile tercih edilen bir baldır.

Kolesterol ve doymuş yağ oranları düşük oldukça lezzet içeren bal, kolayca kana karışabilen asimilasyon etkisiyle, yüksek enerji sağlar. Karaciğeri temizleyen özelliği ile Romalılar döneminden bu yana ‘’Lavare’’ olarak, değerli besinler arasında tüketilmektedir. Sağlığa çok fazla katkıları bulunan ve alternatif tıp ürünleri arasında kullanılan lavanta balı, Kuyucak Köyü Lavanta Bahçesi Isparta üretimidir.

Ayrıca bu bölgede lavanta yağı ve lavanta çayı da üretilmektedir. Lavanta Kokulu Köy olarak ün kazanan ve Türkiye’nin en güzel kokulu köyü olarak uluslararası popülariteye sahip Kuyucak Köyü, yaz boyunca lavanta severleri ağırlar.

Lavanta Kokulu Köy Etkinlikleri

Lavanta yastığı, lavanta suyu, lavanta sabunu ve lavanta kurusu imal edilen Keçiborlu- Kuyucak Köyü’nde, muhteşem kahvaltı ziyafeti sunuluyor. Geleneksel kıl çadırlarda; otantik konseptle tamamen organik ürünlerle donatılmış bir kahvaltıya ne dersiniz?

Ya da lavanta bahçelerinde gezinti, bisiklet veya fayton turu yapmak ister misiniz?

Load More Related Articles
Comments are closed.