Özdere İzmir

Özdere Cumhuriyet olarak bilinen ve M.Ö. 5 bin yıllarına uzanan Özdere, Ege’nin en ideal tatil beldelerinden biridir. Yemyeşil doğası, dereleri, akan suları ile tarih boyunca medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Özdere İzmir şehrinin bir parçası olarak, kıyı beldesi özelliklerini sunar.

40 km’lik sahil şeridi, iklim ve coğrafya özellikleri ile İzmir halkının hafta sonlarını mutlaka geçirdiği bölgedir. Marmara ve Ege’nin de sıklıkla ziyaret ettiği, tatilin tadını doyasıya çıkardıkları en şirin beldelerden biridir.

Özdere Tatil Konseptleri

55 bin km alan üzerine kurulu olan İzmir Özdere, yaz aylarında nüfusun yaklaşık 10 katı kadar turisti ağırlar. Ortalama 15 bin civarında olan yerli halk sayısı, tatil aylarında 100 bini geçer.

Belde, Menderes ilçesine bağlıdır. Türkiye’nin, Bakanlar Kurulu onaylı tek turizm beldesi olma özelliğine de sahiptir. Özdere’de yaklaşık 3 bin 500 üzerinde turizm tesisi bulunur. Farklı konseptlerde ve farklı özelliklerde konaklama alanları sunan belde, Ege’nin muhteşem mavisi ve yemyeşil doğası ile nitelikli tatil seçenekleri arasındadır. Ayrıca çeşitli kurumların da Özdere’de turizm tesisleri yer almaktadır.

Özdere Seyahat Rehberi

Özdere İzmir gezisinde görülebilecek yerlerin başında Kalemlik Milli Parkı geliyor. Kampçılar için günübirlik gezilere olanak sunan milli park, tabiatın en hoş görüntülerini sunar. Bölgede turizm faaliyetleri oldukça gelişmiştir ve bölge halkının temel geçim kaynağıdır.

Dünya’ya ihracat yapılan Satsuma Mandalinası da Özdere’de yetiştirilir. Mandalina bahçeleriyle turunçgillerin muhteşem kokuları arasında doğa gezileri sunar. Kuşadası ve Çeşme’ye olan yakın konumu sayesinde civar bölgelerden de gezi ve günü birlik geziler için tercih edilen bir bölgedir.

Merkezde bulunan Sevgi Parkı ve Melahat Tepesi, gezilecek yerler arasındadır. Ayrıca mavi bayraklı Çukuraltı Plajı, tatilciler için tüm güzelliğini sunar. Maydonoz Koyu’nda gün batımını keyifle izlemek Özdere tatili için en keyifli anlardır.

Ahmetlibey Koyu ve Ahmetlibey Plajı, beldenin en popüler bölgeleri arasındadır. Turistik değerleri ile İzmir’den günübirlik gezilerin, yurt içi ve yurt dışından tatil seçeneği olarak değerlendirilen sevimli bir beldedir. Yaz gecelerinde keyifli gezinti sunan Gece Pazarı, bölgeye ait yöresel ürünleri bulabileceğiniz eğlenceli seçenekler sunar.

Load More Related Articles
Comments are closed.