Salda Gölü Burdur

Salda Gölü Burdur il sınırları içerisinde ve Yeşilova ilçesi mevkiindedir. Doğa tutkunlarının son yıllardaki en özel keşiflerinden biri olan Salda Gölü, karstik ve hafif tuzlu bir göl özelliğine sahiptir. Göller Bölgesi’nde yer alan ve plaj özellikleri ile cezbeden göl, kampçıların yoğun ilgi gösterdiği bir coğrafi yapıdır.

Yeşilova ilçe merkezine yaklaşık 4 km mesafede yer alan Salda, civarındaki araziler, minik dağ ve tepecikler ile alüvyal ovalarla farklı bir coğrafi güzellik sunar. Suyunun berraklığı, mavinin şık tonu ve plajındaki beyaz kumların güzelliği ile mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır.

Salda Gölü Etkinlikleri

8 km uzunluğu sahip ve 43 km2 alan üzerindeki Salda Gölü, Gökkuşağı Alabalığı, Sazan ve Sudak balıklarının en değerli mekanlarından biridir. Salda Belediyesi’ne bağlı olan göl, bölgedeki turizm tesisleri ve çeşitli otellerin hizmet vermesi ile turizme katkı sağlar. Doğal güzellikleriyle, gezgin ve keşifçi ruhların uğrak yerlerindendir.

Bembeyaz inci niteliğindeki kumu, berrak ötesi su kalitesi ve göle sığ giriş özellikleri ile Maldivlerden daha muazzam bir güzellik sunar. Doğasının tahrip edilmemesi ve göl civarına işletme kurulmaması büyük avantaj olarak, gölün güzelliğinden hiçbir şey kaybettirmemiş.

Salda Gölü Özellikleri

Salda Gölü Burdur şehrinin en popüler ve sakin alanlarından biridir. Kaliteli manzara sunumu yapan, kalabalık olmayan göl, sadece gerçek doğa severler tarafından özenle ziyaret edilen bir bölgedir. Salda Gölü;

  • Dünya’nın en temiz 5. gölü olma özelliğine sahiptir. İyi korunur ve bakılırsa, ilk sıraya bile yerleşebilme potansiyeli vardır.
  • Turkuaz çekiciliği sunan Salda Gölü, mavinin en hoş tonlarını sunar. Suyun duruluğu ve niteliğiyle, mavi rengin bu denli cazip görünmesi, gölün en çekici yönlerinden biridir.
  • Yüzülebilir alan ve özel plaj faktörü bulunuyor.

Salda Gölü Yeşilova Plajı ve Orman Plajı seçenekleri ile yüzmeye elverişli alanlar sunuyor. Her iki plaj arasındaki mesafe yaklaşık 3 km’dir. Yüzmesi bir o kadar keyifli fakat 15 metre ileride yüzülmeye izin verilmiyor. Bembeyaz kumlarda, olağan üstü güzellikteki suda yüzmek ve tabiatın size ikram olarak sunduğu muhteşem manzaranın tadını doyasıya çıkarın.

Load More Related Articles
Comments are closed.