Akyaka Muğla

Akyaka Muğla ilinin Ula ilçesine bağlı bir mahalledir. Fakat bir mahalle ancak bu kadar cennetsi olabilir. ‘’Sahte Cennet’’ olarak adlandırılan bölgede, su altı akvaryumunun üzerinde tekne ile seyahat etmenin mucizevi tadını aldıkça, Akyaka’ya aşık olacaksınız.

Gökova Körfezi’nin doğu ucunda bulunan bölge, ülke turizminin çok önemli bölgelerinden biridir. Büyük tesislerin fazla olmaması, doğal güzelliklerin korunmasını sağlarken, zirve dağlar, muhteşem bitki örtüsü, serin sular ve tabiatın en ihtişamlı manzaraları, kartpostal niteliğinde Akyaka’da görebilirsiniz.

Akyaka Turizm ve Tatil Konsepti

Marmaris ve Muğla’nın ortasında yer alan Akyaka, 70’lere kadar balıkçı mahallesi olarak bilinmiş, 80 sonralarında turizm faaliyetlerine başlamıştır. Günümüzde ise Türkiye’nin en değerli tatil konsepti ve en değerli arazilerine sahiptir. Neyse ki bölgenin dağlık oluşu ve coğrafi özelliklerinden dolayı, kendiliğinden korumalı turizm özellikleri sunar.

Doğasının tahrip edilmemesi üst seviyede sağlanması gereken Akyaka, tekne turuyla Ege’nin masmavi serin sularına açılmak için en ideal başlangıç noktalarından biridir. Nüfus yerli halk ile 1500 civarındadır. Yaz aylarında 3- 4 katına çıkan nüfus oranı, günü birlik ziyaretçiler ile oldukça hareketlidir.

Akyaka Turistik Özellikler

Akyaka Muğla, İdyma antik kenti ile milat öncesi çağlarda da medeniyetlere ev sahipliğini, en ihtişamlı biçimde yapmıştır. Denizi ve doğası bereketli olan, tabiatıyla dillere desten güzelliği bulunan tatil beldesi, tertemiz plajları ve koyları ile seçkin tatil sunar.

Akyaka Plajı’nın güzelliğinde mutlaka keşfe çıkmalı, Azmak Deresi ve Akyaka Kadın Azmağı’nı mutlaka gezmelisiniz. Azmak üzerinde küçük teknelerle turlar düzenleniyor. Teknelere kadar uzanan bitkiler, canlı ve balık türleri, berrak suyun sunduğu denizaltının tüm ihtişamı, Akyaka’nın çekiciliğini sunuyor.

Akyaka Milli Parkı, kamping için cennetten bir köşe niteliğindedir. Orman Kampı olarak bilinen bölgede yemyeşil Ege ağaçları ve denize 20 metre mesafesi ile yüksek kalitede tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

Tüm bu güzelliklerin muazzam bir karede görmek isterseniz, Sakartepe Seyir Terası büyüleyici güzelliğini sunuyor. Denizin, plajın ve doğanın tüm cazibesini görebilir, enerjinizi yükseltebilirsiniz. Çınar Plajı, Akçapınar ve Sedir Adası mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Load More Related Articles
Comments are closed.